Ви приходите до стоматолога з сильним зубним болем, що не вщухає навіть після прийому знеболюючих, і чуєте заповітні слова: «Треба лікувати канали».
Давайте розберемо все з початку, щоб зрозуміти про які «канали» іде мова і чому взагалі так сильно болить зуб. Кожен зуб має коронкову і кореневу частину. В середині зуба є порожнина -пульпова камера, заповнена відповідно пульпою. Пульпа умовно поділяється на коронкову і кореневу. Пульпа це тканинно-сполучний пучок, що містить кровоносні судини і нерви. Вона не ізольовано знаходиться в порожнині зуба, а сполучається через апікальний отвір (отвір на верхівці кореня) з кровоносними судинами та нервами щелепно-лицевої ділянки.
Канали це порожнини в коренях зуба, де і знаходиться коренева частина пульпи.
Пульпіт це запалення пульпи зуба. Причини виникнення пульпіту: травма, не лікований карієс зуба.
Для тих хто хоче зрозуміти механізм виникнення запалення у пульпі при каріозному ураженні зуба, розповімо трохи детальніше.
При потраплянні бактерій у товщу дентину, пульпа, захищаючи себе, реагує вивільненням захисних клітин (нейтрофильних гранулоцитів) із кровоносних судин, які виконують антимікробну функцію. Але при руйнуванні нейтрофілів виділяються ферменти (лізосомальні ферменти) що впливають не лише на бактерії, а і викликають руйнування клітин пульпи, активуючи запальні клітини. Бактерії, продукти їх метаболізму, токсини, продути розпаду дентину посилюють запальну реакцію. Запальний клітинний інфільтрат здавлює нервові волокна пульпи, викликаючи больові відчуття.
Як проявляється пульпіт?
Клінічні ознаки пульпіту:
- біль від температурних і хімічних подразників, що не проходить одразу після усунення подразника
- локалізований самочинний гострий нападоподібний біль
- біль, що розповсюджується на тім’яну, підочноямкову, потиличну, білявушну, піднижньощелепну ділянки.
- больові приступи виникають переважно вночі
- глибока каріозна порожнина
Ознаки не завжди проявляються всі одразу.
При виявленні однієї і більше ознак терміново зверніться до лікаря.
Як лікувати пульпіт?
Пульпіт лікує лікар терапевт стоматолог. Головним завданням лікаря є видалення всіх інфікованих тканин з кореневих каналів, ретельна антимікробна обробка каналів і їх герметична обтурація. Лікар виконує місцеву анестезію, розкриває порожнину зуба, видаляє інфіковану пульпу з коронкової частини пульпової камери. Потім поступово проходять механічно інструментами канали, супроводжуючи це медикаментозною обробкою. Після проходження каналів на всю довжину,ретельного видалення інфікованого предентину і фінішної медикаментозної обробки, лікар проводить пломбування каналів і відновлює анатомічну форму зуба коронкою або пломбою.
Все це лікування може проводитися у декілька відвідувань, залежно від тяжкості захворювання і реакції організму пацієнта на лікування.
Лікар, після встановлення діагнозу, складає план лікування, з яким ознайомлює пацієнта.
Ускладнення пульпіту?
Не лікований пульпіт є джерелом хронічної інфекції організму, змін запального характеру у тканинах періодонту та кістці щелепи.
Не лікований пульпіт може стати причиною:
- періодонтиту
- одонтогенного періоститу
- одонтогенного остеомієліту
- одонтогенного гаймориту
- одонтогенних абсцесів і флегмони щік
Не чекайте розвитку ускладнень, при перших же проявах зубного болю звертайтеся до лікаря стомататолога.